25. februar 2025.
Najoštrije osuđujemo današnji upad naoružane policije bez odgovarajućeg sudskog naloga u prostorije nevladinih organizacija.
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je danas da povod za policijsku raciju u četiri organizacije civilnog društva jesu sumnje “koje su na račun USAID-a u prethodnom periodu izneli najviši državni zvaničnici SAD u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućim pranjem novca i nenamenskim trošenjem sredstava američkih poreskih obveznika u Srbiji”.
Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović rekao je na konferenciji za medije da je od Ministarstva pravde SAD-a zatražena pomoć radi pribavljanja dokumentacije „koje mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku u Republici Srbiji pred nadležnim sudom“ protiv nevladinih organizacija.
On je istakao da postoje osnovi sumnje u zakonitost trošenja sredstava USAID-a, na šta ukazuje „prekomerna koncentracija sredstava na računima nekoliko nevladinih organizacija“, „netransparentan proces dodele sredstava“ i „odsustvo celovitih finansijskih izveštaja“.
Sjedinjene Američke Države su, preko USAID-a i drugih američkih agencija, od 2000. godine, dodelile Srbiji razvojnu pomoć u ukupnom iznosu od preko milijardu dolara. Najveći deo tih sredstava završio je u budžetu Republike Srbije i tim sredstvima je kroz državne institucije raspolagala politička većina.
U 2024. godini, Srbija je od USAID-a dobila 40.144.406 američkih dolara, a najveći deo novca otišao je u državni budžet. Najmanje novca dobile su organizacije civilnog društva i mediji.
USAID je, između ostalog, donirao 10 miliona dolara Vladi Srbije za projekat “Bolja energija”, zatim 9.8 miliona dolara za reforme u pravosuđu, 9 miliona dolara na ime pomoći u borbi protiv pandemije koronavirusa, 8.5 miliona dolara za projekat za odgovornu vlast, koji je pomogao izradu petogodišnjeg strateškog plana Državne revizorske institucije i Agencije za borbu protiv korupcije – ovo su samo neke od direktnih donacija na račun državnih organa.
Bitno je napomenuti i da se u SAD ne vode istrage protiv nevladinih organizacija.
Jasno je da pomenuta istraga Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu nema veze sa USAID-om i korišćenjem donacija od strane organizacija civilnog društva, već vlast u Srbiji na ovaj način koristi USAID kao izgovor za pritisak i finansijsku kontrolu organizacija koje godinama unazad ukazuju i dokazuju zloupotrebe vezane za javne konkurse u Srbiji, kršenja zakona i izbornih prava građana, a protiv kojih na razlicite načine inače vodi neprekidnu negativnu kampanju.
Posebno zabrinjava činjenica da je policija vršila pretres prostorija Građanskih inicijativa neustavno, bez odgovarajućeg sudskog naloga, uz zlonamerno tumačenje člana zakona koji se ne može primeniti u ovom slučaju.
Na ovaj način vlast otvoreno zloupotrebljava državne resurse za obračun sa onima koji ukazuju na zloupotrebe.
Umesto što optužuje ove organizacije za nenamensko trošenje donacija USAID-a, nadležne institucije bi trebalo da ispitaju trošenje sredstava koje su iz državnog budžeta dobile fantomske NVO, za šta postoje dokazi. Činjenica je da VJT već dve godine ne postupa po prijavama protiv ovih organizacija, a nije utvrđivalo ni kako se delio novac za glasanje u kol centru Srpske napredne stranke niti kako provladini mediji troše novac koji dobijaju na konkursima. Napominjemo da organi koji raspisuju konkurse imaju obavezu da na zahtev tražioca informacije dostave finansijske izveštaje o projektima, što oni odbijaju da čine. Jasno je i da u Srbiji zakoni ne važe jednako za sve.
Zahtevamo da se odmah obustavi maltretiranje građanskih organizacija zloupotrebom srpskih institucija, da vlast prestane sa kampanjama blaćenja preko tabloida i da se ispitaju oni koji zaista nenamenski troše sredstava srpskih poreskih obveznika, uljučujući i sva druga sredstava koja se dodeljuju preko državnih institucija.
Potpisnici:
Asocijacija medija (AM)
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM)
Asocijacija onlajn medija (AOM)
Autonomni ženski centar (AŽC)
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP)
Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP)
Centar savremene politike (CSP)
Fond B92
Fondacija Slavko Ćuruvija (SĆF)
Gradjanske inicijative (GI)
Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost”
Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR)
Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV)
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)
Partneri Srbija
Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI)
SHARE fondacija
Srpski filantropski forum